فیلم

جورج فلویدی دیگر در آمریکا؛ پلیس کالیفرنیا جان یک لاتین‌تبار را گرفت+ فیلم

به گزارش «فاکس نیوز»، «ماریو گونزالس» ۲۶ ساله بعد از برخورد پلیس با وی در پارکی در شهر آلامدا در روز نوزدهم آوریل (۳۰ فروردین) به کمک فوری پزشکی نیاز پیدا کرد و بعد هم جان باخت. خانواده وی می‌گویند استفاده بیش از حد پلیس از زور علیه وی باعث مرگ او شد.

14000208000864 Test PhotoL - جورج فلویدی دیگر در آمریکا؛ پلیس کالیفرنیا جان یک لاتین‌تبار را گرفت+ فیلم

14000208000863 Test PhotoL - جورج فلویدی دیگر در آمریکا؛ پلیس کالیفرنیا جان یک لاتین‌تبار را گرفت+ فیلم

14000208000865 Test PhotoL - جورج فلویدی دیگر در آمریکا؛ پلیس کالیفرنیا جان یک لاتین‌تبار را گرفت+ فیلم

طبق گزارش‌ها، ماموران بعد از دریافت گزارشی درباره غیرطبیعی بودن حالات وی، در این پارک حضور می‌یابند. وقتی او از گفتن هویت خود خودداری می‌کنند، ماموران تلاش می‌کنند دستانش را به عقب ببرند تا دستبند بزنند و بعد او را روی زمین می‌اندازند و میخکوب می‌کنند. گونزالس که وزن بالایی هم دارد به دلیل تنگی نفس دچار تنگی نفس می‌شود و فریاد می‌زند. بعد یکی از ماموران آرنج خود را روی گردن و زانویش را روی شانه او قرار می‌دهد. یکی از ماموران هم زانوی خود را روی کمر او قرار می‌دهد و به مدت چهار دقیقه آن را نگه می‌دارد.

ادامه این برخورد با یک مرد غیرمسلح در حالی است که گونزالس تلاش می‌کند نفس بکشد و می‌گوید که کاری نکرده است. سرانجام او مقاومت خود را از دست می‌دهد و بعد از پنج دقیقه به نظر می‌رسد بیهوش شده است.

بعد از این اتفاق، ماموران پلیس او را به پشت برمی‌گردانند و تلاش می‌کنند وی را احیای قلبی کنند، اما در بیمارستان اعلام می‌شود که جان خود را از دست داده است.

خانواده وی گفتند که او یک پسر چهار ساله دارد و همچنین از برادر ۲۲ ساله خود که مبتلا به اوتیسم است، نگهداری می‌کرده است.

«جراردو گونزالس» برادر او روز سه شنبه در کنفرانسی خبری گفت پلیس ماریو را به همان شکلی که جورج فلوید را کشت، به قتل رساند.

در حال حاضر سه افسر دخیل در این حادثه، به مرخصی با حقوق فرستاده شده‌اند.

اخیراً وکلای برجسته حقوق بشر از سراسر جهان در تحقیقی اعلام کردند کشتار سیستماتیک و نقص عضو شهروندان رنگین پوست غیرمسلح به دست پلیس آمریکا به مثابه جنایت علیه بشریت است که باید تحت قوانین بین‌المللی مورد تحقیق و پیگرد قرار گیرد.

در یک گزارش ۱۱۸ صفحه‌ای، کارشناسان حقوق بشر از ۱۱ کشور جهان، آمریکا را به دلیل آنچه سابقه طولانی از نقض قوانین بین‌المللی که در برخی موارد برابر با جنایت علیه بشریت است، مسئول شناختند.

جورج فلوید شهروند ۴۶ ساله سیاهپوست، اوایل خرداد سال گذشته از طریق فشردن زانو بر روی گردنش به مدت حدود ۹ دقیقه، حین بازداشت توسط شاوین و چند مأمور دیگر جانش را از دست داد. علت بازداشت فلوید از سوی شووین و همکارانش این بود که برای خرید در یک مغازه، بیست دلاری تقلبی به فروشنده تحویل داده بود.

صحنه به قتل رسیدن فلوید موج گسترده‌ای از اعتراضات علیه نژادپرستی و خشونت پلیس را در آمریکا به‌دنبال داشت که به دیگر کشورهای جهان نیز کشیده شد. قتل چند شهروند سیاه‌پوست دیگر توسط پلیس آمریکا نیز در شعله‌ور شدن بیش از پیش این اعتراضات موثر واقع شده است.

دادگاه رسیدگی به اتهام قتل درجه سوم توسط درک شووین، حدود سه هفته به طول انجامید و در نهایت پس از امتناع او از ارائه دفاعیات در دادگاه، سه‌شنبه گذشته گناهکار شناخته شد.

دادگاه مینیاپولیس روز شنبه اعلام کرد، دادگاه اعلام مجازات وی، ساعت ده و نیم شب شانزدهم ماه ژوئن (۲۶ خرداد) اعلام خواهد شد.

«بن کرامپ» وکیل خانواده جورج فلوید پیش از شروع جلسات دادگاه گفت: «این پرونده قتل دشواری نیست، فقط به ویدئوی شکنجه جورج فلوید نگاهی بیندازید. اگر قربانی سفیدپوست بود این پرونده دشواری محسوب نمی‌شد».

خبرگزاری «آسوشیتد پرس» اخیراً گزارش داد در حالی که گناهکار شناخته شدن شووین، مامور پلیس قاتل فلوید باعث شد عده‌ای نفس راحتی بکشند، کشته شدن شش نفر دیگر به دست پلیس در ۲۴ ساعت بعد از مجرم شناختن او، خواسته‌های جدید برای عدالت و پایان دادن به خشونت پلیس را در پی داشته است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا